افتتاح شعبه‌ی اصفهان: مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)

عصرگاه پنج‎شنبه یکم مهرماه، همزمان با نخستین روز از سال تحصیلی جدید، جشن افتتاحیه‌ی شعبه‌ی اصفهان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) با حضور پرشور جمع کثیری از اعضای انجمن حسابداران خبره‌ی ایران و جمعی از حسابداران گرانمایه‌ی اصفهان، با همراهی تنی چند از اعضای شورای‌عالی و دبیرکل انجمن و تنی چند از اعضای شورای مدیریت، مدیر اجرایی و تمامی کارکنان PACT در اصفهان برگزار شد.

عصرگاه پنج‎شنبه یکم مهرماه، همزمان با نخستین روز از سال تحصیلی جدید، جشن افتتاحیه‌ی شعبه‌ی اصفهان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) با حضور پرشور جمع کثیری از اعضای انجمن حسابداران خبره‌ی ایران و جمعی از حسابداران گرانمایه‌ی اصفهان، با همراهی تنی چند از اعضای شورای‌عالی و دبیرکل انجمن و تنی چند از اعضای شورای مدیریت، مدیر اجرایی و تمامی کارکنان PACT در اصفهان برگزار شد.
 آیین جشن افتتاحیه‌ی شعبه‌ی اصفهان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) که در تالار همایش‎های اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، ساعت 15:30 عصرگاه پنج‎شنبه، پس از نمایش فیلم کوتاه تهیه‎شده از اماکن فرهنگی و تاریخی شهر زیبای اصفهان، با خوشامدگویی ابراهیم نوروزبیگی مدیر اجرایی PACT به حاضران آغاز شد.
 نوروزبیگی در سخنان کوتاهی از تمامی افرادی که در راه‎اندازی شعبه اصفهان یاری‎رسان مسئولان و کارکنان PACT بوده‎اند، به‎ویژه تنی چند از اعضای فعال انجمن در اصفهان، و شماری از اعضا و مسئولان گرانمایه‌ی انجمن مدیران مالی اصفهان، انجمن صنفی حسابداران اصفهان، و انجمن صنفی شرکت‎ها و مؤسسات حسابداری و حسابرسی اصفهان صمیمانه سپاسگزاری کرد.
 وی همچنین، مراتب قدردانی خود را از اعضای شورای‌عالی و دبیرکل انجمن، آقایان هوشنگ خستوئی، غلامحسین دوانی، سعید جمشیدی‎فرد، عبدالرضا تالانه، محمد منیری، اسفندیار گرشاسبی و محسن قاسمی، و همچنین، نمایندگان انجمن در شورای مدیریت PACT آقایان غلامرضا سلامی، سعید جمشیدی‎فرد، و مهدی مرادزاده‎فرد که در این مراسم حضور به‎هم رسانده بودند، ابراز کرد. وی در پایان سخنان خود، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جشن باشکوه طلیعه‎ای نیک‎فرجام برای خدمت‎گزاری باکیفیت آموزشی به اعضای انجمن و همه حسابداران شریف استان اصفهان و استان‎های هم‎جوار باشد.
سخنرانی غلامرضا سلامی
به نمایندگی از شورای مدیریت PACT
 
مراسم با نمایش فیلم کوتاهی درباره PACT ادامه یافت. سپس، غلامرضا سلامی از رئیسان ادوار مختلف شورای‌عالی انجمن و از بنیانگذاران و نایب رییس شورای مدیریت PACT با حضور در جایگاه به ارائه‌ی سخنرانی درباره‌ی تاریخ راه‎اندازی انجمن و PACT پرداخت. وی در آغاز، با اشاره به آغاز رسمی فعالیت‎های انجمن از سال 1353، رسیدن حرفه‌ی حسابداری به جایگاه واقعی خود در ساختار اقتصادی ایران و راه‎اندازی یک مرکز آموزش بین‎المللی برای حسابداران حرفه‎ای کشور را دو آرمان بزرگ و همیشگی بنیان‎گذاران و مسئولان انجمن طی چهار دهه‌ی گذشته اعلام کرد.
سلامی برگزاری دوره‎های آموزشی مشترک انجمن با مؤسسه‌ی آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ایران در دهه‌ی 1360 را نقطه‌ی آغازین اقدامات منسجم انجمن برای آموزش حرفه‎ای اعضا و دیگر حسابداران حرفه‎ای کشور دانست، و افزود، در کنار برگزاری موفق این دوره‎های آموزشی که همچنان پس از سه دهه مورد استقبال حسابداران کشور است، برگزاری موفق دوره‎های آموزشی آمادگی برای شرکت در آزمون عضویت انجمن حسابداران مدیریت خبره انگلستان (CIMA) نیز نقطه‌ی آغازین راه‎اندازی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) بود.
وی در این زمینه، مشارکت و زحمات مسئولان وقت انجمن، از جمله، آقایان هوشنگ خستوئی (از رئیسان ادوار مختلف شورای‌عالی انجمن)، ابوالقاسم فخاریان (از رئیسان ادوار مختلف شورای‌عالی انجمن و عضو سابق شورای مدیریت و از نخستین مدرسان PACT)، رضا مستأجران (عضو اسبق شورای‌عالی انجمن، رییس اسبق دانشکده‌ی نفت تهران، و رییس شورای مدیریت PACT)، مجید میراسکندری (دبیرکل اسبق انجمن و از نخستین مدیران اجرایی PACT)، محمد منیری (دبیرکل سابق انجمن)، امیر پوریانسب (از نخستین مدیران اجرایی و مدرسان PACT)، منصور شمس احمدی (از نخستین مدیران اجرایی و مدرسان PACT)، مهدی مرادزاده‎فرد (از نخستین مدرسان و عضو فعلی شورای مدیریت PACT)، ... و در سال‎های اخیر، فرزام زمانی (مدیر اجرایی سابق PACT)، و ابراهیم نوروزبیگی (مدیر اجرایی فعلی PACT) در توسعه‌ی پایدار آن، به عنوان معتبرترین مرکز آموزش حرفه‎ای حسابداری در ایران را تأثیرگذار و تحسین‎برانگیز دانست، و تلاش‎های همه‌ی افرادی را که طی سال‎های متمادی فعالیت بالنده PACT در توسعه‌ی این مرکز آموزش حرفه‎ای کوشیده‎اند ستود.
سخنرانی هوشنگ خستوئی 
به نمایندگی از شورای‌عالی انجمن حسابداران خبره‌ی ایران
 
در ادامه‌ی مراسم، هوشنگ خستوئی، از رئیسان ادوار مختلف شورای‌عالی انجمن و از بنیانگذاران PACT، به نمایندگی از شورای‌عالی انجمن در جایگاه حاضر شد و به ایراد سخنرانی درباره‌ی خدمات گوناگون انجمن در جایگاه نخستین و پاینده‎ترین انجمن حسابداران حرفه‎ای ایران پرداخت. متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است:
 خانم‎ها، آقایان!
اعضای گرانمایه و دیگر حسابداران شریف اصفهان
همان گونه که آگاهید، انجمن حسابداران خبره‎ی ایران یک انجمن حرفه‎ای است؛ که هستی آن از گرد هم آمدن حسابداران حرفه‎ای شکل گرفته و نیک‎نامی و فرگشت آن با نیک‎نامی و فرگشت یکایک اعضا پیوند خورده است. از این رو، همه‎ی آرمان‎ها، برنامه‎ها، و کنش‎های انجمن، همانند دیگر انجمن‎های حرفه‎ای پیشرو جهان، از جمله، دهش گواهی‎نامه‎ها و عنوان‎های حرفه‎ای و روایی آن‌ها در گستره‎های ملّی، منطقه‎ای و بین‎المللی، برگزاری دوره‎های آموزش حرفه‎ای پیوسته برای اعضاء، برگزاری همایش‎های تخصصی، انتشار مجلات و کتاب‎های حرفه‎ای، ...، همه و همه در راستای فرگشت نام و توان‎مندی‎های اعضای انجمن است.
 انجمن حسابداران خبره‎‎ی ایران در چهار دهه‎ی پربار، بالنده و غرورانگیز گذشته با الگوبرداری ژرف‎نگرانه از کنش‎های انجمن‎های حرفه‎ای پیشرو جهان، کنش‎های ارزش‎مندی را در راستای فرگشت نام و توان‎مندی‎های اعضای انجمن به انجام رسانیده است؛ که از آن زمره می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1- دهش و روایی عنوان حرفه‎ای «حسابدار مستقل» که با نزدیک به سی سال پیشینه‎ی نیک‎نام، پاینده‎ترین عنوان حرفه‎ای در تاریخ حسابداری ایران به شمار می‎آید. این عنوان حرفه‎ای، در برش زمانی بین برچیده‎شدن کانون حسابداران رسمی ایران تا بنیان‎گذاری جامعه‎ی حسابداران رسمی ایران، نزدیک به دو دهه، در جایگاه یگانه عنوان حرفه‎ای حسابداری ایران بود و دارندگان آن در سایه‌ی اعتبار انجمن به ارائه‎ی خدمات اطمینان‎بخشی به ذی‎نفعان گوناگون در کشور می‎پرداختند.
از زمان راه‎اندازی جامعه تاکنون نیز با نگهداشت نیک‎نامی این عنوان حرفه‎ای، که هم‎پیوند با عملکرد نیکِ دارندگان آن بوده است، روز به روز بر ارج آن افزوده شده است و درخواست اعضای انجمن برای دریافت عنوان «حسابدار مستقل» همچنان پیوستگی دارد.
در همین پیوند، پیرو تصویب اساسنامه‎ی جدید، همزمان با برگزاری جشن باشکوه «چهل‎سالگی انجمن» (23 تیر 1393)، دهش و روایی عنوان‎های خبرگی دیگری نیز در زمینه‎های حسابداری مدیریت، مدیریت مالی، حسابرسی داخلی، مشاوره‌ی مالی، و دیگر زمینه‎های حرفه‎ای حسابداری پیش‎بینی شده است که به زودی خبرهای خوشی از عملیاتی‌شدن آن‌ها به اطلاع اعضای گران‌مایه خواهد رسید.
 2- انتشار پیوسته‎ی مجله‎ی حرفه‎ای «حسابدار»، از پاییز سال 1355، که اکنون در آستانه‎ی چهلمین سالگرد آغاز انتشار آن هستیم؛ و به همین مناسبت، برگزاری جشن باشکوه «چهل‎سالگی حسابدار» همزمان با روز حسابدار امسال (در روزهای میانی آذرماه) در دبیرخانه‎ی انجمن در حال فراهم‎آوری و برنامه‎ریزی است.
مجله‎ی حسابدار هم‎اینک تنها مجله‎ی حسابداری ایران است که به گونه‎ی «ماهنامه» منتشر می‎شود؛ و با بیش از یکصدهزار شمارگان (در سال) در جایگاه پرخواننده‎ترین نشریه‎ی حسابداری ایران است.
همان‎گونه‎ی که نیک‎نامی انجمن‎های حرفه‎ای پیشرو جهان با نام نیک مجلات حرفه‎ای آن‌ها پیوند خورده است؛ انجمن حسابداران خبره‎ی ایران و مجله‎ی حسابدار نیز در چهار دهه‎ی گذشته، در نیک‎نامی، پیوندی همیشگی و ناگسستنی داشته‎اند.
 3- یازدهم خردادماه امسال، در آستانه‎ی پیاده‎سازی اصلاحیه‎ی جدید قانون مالیات‎های مستقیم، سی و هفتمین همایش تخصصی انجمن حسابداران خبره‎ی ایران با موضوع «اصلاحیه‎ی قانون مالیات‎های مستقیم: در عرصه‎ی عمل» برگزار شد. با نگاهی گذرا به فهرست همایش‎های برگزارشده توسط انجمن ـ که رویان آن از سال‎های آغازین دهه‎ی 1370 بسته شد و تا کنون پیوستگی دارد ـ به نیکی درمی‎یابیم که انجمن در پرداختن به موضوعات روز و مفاهیم هم‎پیوند با حسابداری همواره پیشرو بوده است.
 4- همان‎گونه که در آغاز گفته شد، از آن جا که هستی و نیک‎نامی همه‎ی انجمن‎های حرفه‎ای در گرو فرگشت نام و توان‎مندی‎های حرفه‎ای اعضای آنها است؛ «آموزش‎حرفه‎ای پیوسته (CPE)» اعضا، همواره در جایگاه یکی از بنیادی‎ترین کنش‎های انجمن‎های حرفه‎ای سرتاسر جهان بوده است. انجمن حسابداران خبره‎ی ایران نیز، در این راستا، آموزش حرفه‎ای پیوسته‎ی اعضای خود را از سال‎های میانی دهه‎ی 1360 با برگزاری دوره‎های آموزشی حرفه‎ای مشترک با مؤسسه‎ی آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران آغاز کرد، و در سال‎های پسین، در پی برگزاری همراه با کامیابی دوره‎های آموزشی آمادگی برای آزمون «انجمن حسابداران مدیریت خبره‌ی انگلستان (CIMA)»، رویان «مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)» در جایگاه معتبرترین و نیک‎نام‎ترین مرکز آموزش حرفه‎ای حسابداری ایران بسته شد.
 امروز، PACT مایه‎ی مباهات انجمن و حرفه‎ی حسابداری ایران است. دوره‎های آموزش حرفه‎ای در زمینه‎های گوناگون تخصصی، که در دو سطح «ملّی» و «بین‎المللی» و در سه بازه‎ی زمانی «کارگاه‎های یک یا چند روزه»، «دوره‎های کوتاه‎مدت»، و «دوره‎های بلندمدت» به‎طور پیوسته در طول سال در PACT برگزار می‎شود، در سال‎های گذشته پاسخ‎گوی بخش چشم‎گیری از نیازهای آموزشی اعضای حرفه‎ای انجمن و حتی حرفه‎ی حسابداری ایران بوده است. با این حال، به سبب گستردگی حرفه‎ی حسابداری در پهنه‎ی ایران‎زمین، در شورای‌عالی انجمن و شورای مدیریت PACT، به‎ویژه در سال‎های اخیر، همواره اندیشه‌ی گسترش جغرافیایی آموزش‎های حرفه‎ای PACT در دستور کار بوده است؛ که سرانجام، با برگزیدن سازوکار راه‎اندازی «شعبه» در مراکز استان‎های بزرگ کشور، امروز با راه‎اندازی شعبه‎ی اصفهان به این آرمان ارزشمند جامه‎ی عمل پوشانده می‎شود.
 اصفهان در کنار بالندگی‎های بی‎شماری که در تاریخ خود دارد، برای ما حسابداران، زادگاه مردی از نخستین تبار پاک حسابداران ایران‎زمین است؛ زنده‎یاد استاد حسن سجادی‎نژاد، که نقش بی‎بدیل وی در گسترش دانش و حرفه‎ی حسابداری ایران از راه بنیان‎گذاری و اداره‎ی دانشکده‎ی حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران (در سال 1336، با نام اولیه‎ی «آموزشگاه عالی حسابداری»)، و پس از آن، مشارکت تأثیرگذارش در راه‎اندازی و اداره‎ی انجمن حسابداران خبره‎ی ایران (به عنوان یکی از 34 بنیان‎گذار اولیه، یکی از اعضای نخستین شورای‌عالی انجمن، و نخستین رئیس کمیته‎ی آموزش و امتحانات انجمن) بر همگان روشن است. راه‎اندازی نخستین شعبه‌ی PACT در زادگاه این بزرگ‎مرد تاریخ انجمن و حسابداری ایران را به فال نیک می‎گیریم و برای همه‌ی بزرگوارانی که برای به انجام رسانیدن این کار ارزشمند تلاش کردند آرزوی تندرستی، شادکامی و کامیابی داریم.

موسیقی و آواز سنتی
با طعم حسابداران اصفهانی!
برنامه‌ی جشن با اجرای موسیقی و آواز سنتی ادامه یافت. آواز این بخش را حسین مبرزه مدیر مالی یکی از شرکت‎های صنعتی استان اصفهان اجرا کرد که با استقبال گرم حاضران روبرو شد.
سخنرانی ابراهیم نوروزبیگی
درباره‌ی دوره‎های آموزشی PACT
 
در ادامه، مدیر اجرایی PACT با حضور در جایگاه به تشریح انواع دوره‎های آموزشی برگزاری در PACT پرداخت. وی در سخنان خود از برگزاری سه رویداد آموزشی مهم در شعبه‌ی اصفهان PACT ظرف دو ماه آینده خبر داد. نخستین رویداد که توسط نوروزبیگی مورد اشاره قرار گرفت، برگزاری «سمینار آشنایی با گواهینامه بین‎المللی ACCA» بود که مطابق اعلام وی برای برگزاری در روز پنج‎شنبه، ششم آبان 1395 برنامه‎ریزی شده است. به گفته‌ی وی این سمینار با حضور مسئولان ارشد انجمن حسابداران رسمی انگلستان (ACCA) در شهر اصفهان برگزار خواهد شد و حضور در آن برای تمامی اعضای انجمن و دیگر حسابداران و علاقه‎مندان آزاد و به صورت رایگان خواهد بود. علاوه بر این، شرکت‎کنندگان در این سمینار همانند شرکت‎کنندگان در دو سمینار قبلی که بهمن 1394 و خرداد 1395 در تهران برگزار شدند، از 50 درصد تخفیف ویژه در ثبت‎نام اولیه در آزمون ACCA برخوردار خواهند شد.
 وی در ادامه، همچنین از برگزاری کارگاه یک‌روزه‌ی «آشنایی با اصلاحیه‌ی قانون مالیات‎های مستقیم (مصوب 31 تیر 1394)» در روز پنج‎شنبه، 15 مهر 1395، و دوره‌ی کوتاه‌مدت (40 ساعته) «استانداردهای گزارشگری مالی بین‎المللی (IFRS)» (از پنج‎شنبه، 29 مهر تا جمعه، 28 آبان 1395 – مجموعاً 5 جلسه‌ی 8 ساعته) خبر داد. علاقه‎مندان شرکت در این دوره‎های آموزشی می‎توانند برای اطلاعات بیش‌تر با دفتر مرکزی یا شعبه اصفهان PACT تماس حاصل فرمایند.
سخنرانی مهدی مرادزاده‎فرد
درباره‌ی استانداردهای گزارشگری مالی بین‎المللی (IFRS)
 
سخنرانی پایانی این مراسم توسط مهدی مرادزاده‎فرد عضو شورای مدیریت PACT و از مدرسان برجسته‌ی این مرکز آموزش ایراد شد. مرادزاده‎فرد در آغاز سخنان خود با فرخنده دانستن همزمانی گشایش شعبه‌ی اصفهان PACT با آغاز سال تحصیلی به نقش برجسته‌ی انجمن‎های حرفه‎ای در پرکردن خلاء آموزش‎های حرفه‎ای و کاربردی در کشور تاکید کرد. وی تصریح کرد، با این که خود را بیش‌تر یک فرد دانشگاهی می‎داند، ولی متأسفانه دانشگاه‎های ما در زمینه آموزش‎های حرفه‎ای و کاربردی به‎ویژه در زمینه آموزش استانداردهای حرفه‎ای حسابداری از کارایی مورد انتظار برخوردار نیستند. وی برگزاری دوره‎های آموزشی استانداردهای حسابداری ایران برای نخستین بار در PACT و استمرار آن طی بیش از یک دهه‌ی گذشته را از جمله درخشان‎ترین عملکردهای PACT دانست که در یک سال اخیر با برگزاری دوره‎های آموزشی استانداردهای گزارشگری مالی بین‎المللی (IFRS) همراه شده است.
 مرادزاده‎فرد در ادامه با اشاره‎ای کوتاه به تاریخ تشکیل کمیته‌ی استانداردهای بین‎المللی حسابداری (IASC) و تغییر ماهیت و نام آن به هیئت استانداردهای بین‎المللی حسابداری (IASB) زیرمجموعه‌ی بنیاد IFRS به ارائه آماری از کشورهای پذیرنده این استانداردهای بین‎المللی و رویکردهای متداول در جهان در رویارویی با IFRS پرداخت. وی کشورهای پذیرنده‌ی IFRS در جهان را حدود 120 کشور اعلام کرد. به گفته‌ی وی، بیشتر این کشورها تمامی بیانیه‎های IFRS و IAS را بدون هیچ گونه تعدیلی پذیرفته‎اند و در گزارشگری مالی شرکت‎های بورسی و شرکت‎های درگیر با منافع عمومی و بین‎المللی به‎کارمی‎برند. با این حال، گروه دیگری از کشورها هم هستند که تعدیلاتی را در این استانداردها اعمال می‎کنند. به گفته‌ی وی، گروهی از کشورها هم در جهان وجود دارند که رویکرد نزدیک کردن استانداردهای ملّی خود به استانداردهای بین‎المللی را در پیش گرفته‎اند.
 عضو شورای مدیریت PACT در ادامه‌ی سخنان خود از برنامه‎ریزی ویژه انجام‎شده در یک سال گذشته در PACT برای آموزش گسترده IFRS به حسابداران حرفه‎ای و حسابرسان کشور خبر داد و تأکید کرد با توجه به الزامات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی برای پیاده‎سازی IFRS در گزارشگری مالی شرکت‎های بورسی و بانک‌ها ظرف سال‎های آینده، تمرکز PACT بر این دوره‎های آموزشی به‌طور روزافزون افزایش خواهد یافت.
افتتاح رسمی شعبه‌ی اصفهان PACT
مراسم عمومی جشن افتتاحیه‌ی شعبه‌ی اصفهان PACT با پذیرایی از حاضران در تالار همایش‎های اتاق بازرگانی اصفهان پایان یافت. در ادامه، اعضای شورای‌عالی و دبیرکل انجمن به همراه اعضای شورای مدیریت، مدیر اجرایی و کارکنان PACT با همراهی تنی چند از اعضای گرانمایه و همیشه همراه انجمن در ساختمان شعبه اصفهان PACT واقع در میدان آزادی، خیابان چهارباغ بالا، بن بست نسترن، شماره 11 حضور به هم رساندند و طی مراسمی نمادین (قیچی کردن روبان) این شعبه را به طور رسمی افتتاح کردند.

Additional Info

  • نام نویسنده ۱: تحریریه مجله حسابدار